“Uluslararası Yunus Emre ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Gelişimi Sempozyumu” başladı.

                                                                                                                                                         05.10.2018

yazıdilisempozyumu 1

     Türk Dil Kurumu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Kırşehir Valiliği iş birliğiyle Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde tertip edilen “Uluslararası Yunus Emre ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Gelişimi Sempozyumu” 4 Ekim’de başladı. Sempozyumun açış konuşmalarını Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki ERASLAN, Kırşehir Valisi İbrahim AKIN, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan KARAKAYA ve sempozyum tertip heyeti üyeleri yaptı.

     Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki ERASLAN konuşmasına gönüller fetheden şahsiyetlerin yetiştiği kadim şehirlerden olan Kırşehir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı ve sempozyuma iştirak eden bilim adamlarının 3 gün boyunca Türkçenin gelişimine ilişkin düşüncelerini paylaşacak olmalarının dilimizin bazı güncel sorunlarını çözmeye katkı sağlayacağını vurguladı.

     2013’te düzenlenen “Âşık Paşa ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Oluşumu Sempozyumu”nun devamı olan sempozyumda, Anadolu’da edebî Türk dilinin gelişmesine katkıda bulunan öncü şahsiyetler ve onların eserleri ele alınıyor. Sempozyum 6 Ekim’de sona eriyor.

yazıdilisempozyumu 2

yazıdilisempozyumu _3

yazıdilisempozyumu 4