Dil Öğretimi ve Öğrenimi Çalıştayı başladı.

                                                                                                                                                       19.10.2018

19102018 1

    Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu (TDK) ve Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsünün ortaklaşa düzenlediği Dil Öğretimi ve Öğrenimi Çalıştayı 19 Ekim’de Ankara’da başladı.

    Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsüne üye ülkeler olan Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Türkiye’den uzmanların katıldığı çalıştayda 19 ülkeden 80 kadar uzman üye ülkelerin dil öğrenme ve öğretme faaliyetlerini çok yönlü olarak ele alacak.

    Çalıştayın açış konuşmalarını Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN ve Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü Başkanı Prof. M. Akif KİREÇÇİ yaptı.

  Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU konuşmasında toplantıya iştirak edenlerin aynı gönül coğrafyasının temsilcileri olduğuna dikkat çekti. “Dil, gönül demektir.” diyen HEKİMOĞLU toplantıya katılanların yüzyıllardır aynı coğrafyayı paylaştıklarını ve bu vesileyle aralarında gönül bağı oluştuğunu, bunun da dile yansıdığını belirtti. Ana dilini bilmeyenin yabancı dil öğrenmesinin zor olduğunu ifade eden HEKİMOĞLU, dil öğreticilerinin yetiştirilmesinde bazı sıkıntıların yaşandığını ve bundan da yüksek öğretim kuruluşlarının sorumlu olduğunu söyledi.

   TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN konuşmasında, Kurumun geçmişten bu yana dil öğrenimi ve öğretimi alanında farklı faaliyetlerle hizmet vermeyi sürdürdüğünü vurguladı. GÜLSEVİN, TDK’nin bu çerçevede çok sayıda çalışma toplantısı tertip ettiğini, sözlük ve araştırma-inceleme kitabı yayımladığını hatırlattı.

   Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü Başkanı Prof. M. Akif KİREÇÇİ konuşmasında Teşkilatın kuruluş süreci ve amaçlarından söz etti, Türkiye, İran ve Pakistan tarafından kurulan Teşkilata daha sonra Avrasya’daki Türkçe konuşan ülkelerin de dâhil olduğunu belirtti.

    Çalıştay 20 Ekim’de sona eriyor.

19102018 2

19102018 3

19102018 4

19102018 5

19102018 6