“Dünya Kültür Mirası Dede Korkut Uluslararası Sempozyumu” başladı.

                                                                                                                                                           25.04.2019

   Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi ERSOY, “Dünya Kültür Mirası Dede Korkut Uluslararası Sempozyumu”na katıldı.

    Türk Dil Kurumu, Bayburt Valiliği, Bayburt Üniversitesi ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu iş birliği ile düzenlenen “Dünya Kültür Mirası Dede Korkut Uluslararası Sempozyumu” 25 Nisan’da Bayburt Üniversitesinde başladı.

IMG-20190425-WA0011
   Sempozyumun açılışında sırasıyla; Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi ERSOY, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Metin EKİCİ, Bayburt Valisi Ali Hamza PEHLİVAN birer konuşma yaptı.

   Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi ERSOY, konuşmasında; sözlü ve yazılı geleneğin özelliklerini taşıyan Dede Korkut’un Türk Dünyasının en sevilen eserlerinden biri olduğu, iki yazmasının bulunduğu, Türk Dil Kurumu tarafından bu eserle ilgili çeşitli yayınlar yapıldığı, Bayburt'un Dede Korkut için önemli bir coğrafya olduğu gibi hususlar üzerinde durdu.

IMG-20190425-WA0008
   Sempozyumda “4. Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Ödülleri” de verildi. Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi ERSOY'a da toplantıya katılım ve katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Selçuk COŞKUN tarafından ödül tevdi edildi.

IMG-20190425-WA0009

   İki gün sürecek olan sempozyumda 10 oturumda 44 bildiri sunulacaktır. Sempozyum 27 Nisan’da Bayburt Kalesi, Dede Korkut Türbesi ve Bey Böyrek Mezarı’na yapılacak geziyle sona erecektir.

semp 2019_05