GENG Shimin vefat etti
      
 
         Çin Halk Cumhuriyeti'nin Pekin Merkezî Milletler Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. GENG Shimin  17 Aralık'ta Pekin saatiyle 21.45'te vefat etmiştir. 28 Kasım 1929'da doğan GENG Shimin 1949'da Pekin Üniversitesi Doğu Dilleri Bölümüne girmiş, burada Uygurca ile öğrenimine başlamıştır. 1952'de öğrenimine o günlerde yeni kurulmuş olan Merkezî Milletler Üniversitesinde devam etmiştir. 1953'te de bu üniversiteden mezun olmuş ve mezuniyetinden itibaren de aynı üniversitede öğretim üyesi olarak akademisyenliğe başlamıştır. O günden bugüne, araştırma gezileri hariç, 2012 yılı sonlarına değin üniversitede derslerini sürdürmüştür.
         1956 yılında Çin'deki dillerin, azınlık dillerinin tespiti çalışmalarına katılmış, bu çalışma esnasında kaydettiği Çin Tuvacasına ait verileri 1990 yılından itibaren yayımlamaya başlamıştır. 1956-1958 yıllarında eski Sovyetler Birliği'nden Çin’deki dilleri tespite gelen heyete asistan olmuş, 1956-1958 yıllarında E. Tenişev'in asistanlığını yapmıştır. 1976 yıllarında Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde eski Uygurca üzerine ilginin artması üzerine bir süre "eski Türkçe - eski Uygurca" dersleri açmış, bugünkü Çinli eski Uygurca çalışanlarının yetişmelerine öncülük etmiştir. 
         Çalışmaları arasında Çin'deki Kazakça ağırlığı oluşturmuş, 1970'li yıllardan itibaren ise eski Uygurca ön plana çıkmıştır. Bu alanda da H. J. Klimkeit ve J. P. Laut ile beraber eski Uygurca Maitrisimit'in Kumul yazması üzerine ortak yayınlar çıkartmışlardır. Türkiye ve Almanya'daki alana ilişkin birçok toplantıya katılan GENG Shimin TDK'nin toplantılarına da katılmış, Türk Dilleri Araştırmaları'nın yazı kurulu üyesi olmuş, Türkiye'deki Türkoloji dergilerine yazılarıyla katkıda bulunmuştur.
         Ruhu şad olsun.