2017 Türk Dili Yılı'nda Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe

TOPLU

                                                                                                                        20.09.2017, Bilkent Otel Ankara

   Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde başlatılan 2017 Türk Dili Yılı çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. Son olarak RTÜK, TDK, TRT ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün proje ortağı olduğu "Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi" hayata geçirildi. Proje; yayın tarama, değerlendirme ve eğitim bölümlerinden oluşuyor. İlk olarak TDK tarafından radyo ve televizyon kanalları taranarak Türkçenin durumu tespit edilecek. Sonrasında, taramaların neticesi raporlaştırılarak kamuoyuyla paylaşılacak ve belirlenen meselelerin çözüm yolları üzerinde çalışılacak. Projenin son safhasındaysa bölge yayın kuruluşlarına güzel ve doğru konuşma ile sunuculuk eğitimleri verilecek.
   Programda RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL’in yanı sıra Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK ve Kurum Başkanımız Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN de konuşma yaptı.                                                                                                        

Sn Fikri_ısık

   Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK: "Dil, millet olmanın, millî birlik ve bütünlüğü sürdürmenin yegâne aracıdır ."
   Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK konuşmasında ülkemizde günlük ortalama televizyon izleme süresinin üç buçuk saati geçtiğini söyledi. Radyo ve televizyon yayınlarının halkımızın konuşma biçimine doğrudan etkilediğini ifade eden Bakan IŞIK, televizyon kanallarında sadece sunucuların, programcıların değil kitle haberleşme araçlarıyla geniş kitlelere ulaşan herkesin dil konusunda hassas olması gerektiğine dikkat çekti. Geniş kitleler tarafından izlenen programlarda dilin özensizce kullanıldığını belirten Bakan IŞIK, dilin yalnızca bir haberleşme aracı olmadığını vurguladı: "Dil, millet olmanın, millî birlik ve bütünlüğü sürdürmenin yegâne aracıdır. Yahya Kemal'in de veciz şekilde söylediği gibi ''Türkçenin çekilmediği yerler vatandır.'' Bugün Kerkük gibi.”
  "Dilimizi ve kültürümüzü yüksek izlenme oranlarına, reklam gelirlerine kurban etmeyelim."
   Bakan IŞIK, projeyle pek çok kurumun bir araya geldiğini ancak Türkçe radyo ve televizyon alanlarında çalışanların da desteğine ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi: "Asıl ihtiyacımız olan Türkçenin kıymetini bilecek, Türkçeyi muhafaza edecek kurumlar ve nesillerin hassasiyetle bu sorumluluğu üstlenmesidir. İşte bugün gerçekleştirdiğimiz toplantı Türkçenin değerini bilen kamu kurumlarının bu sorumlulukla bir araya gelmiş olmasıdır. Bu projenin etrafında kenetlenen kamu kurumlarımıza radyo ve televizyonlarımızın da destek vereceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda program ve dizi yapımcılarına, senaristlere, metin yazarlarına da büyük sorumluluklar düşüyor. Dilimizi ve kültürümüzü yüksek izlenme oranlarına, reklam gelirlerine kurban etmeyelim."
  "Kurumlarımızla gençlerimiz arasındaki mesafeyi kaldıracağız."
   Bakan IŞIK, 2017 Türk Dili Yılı ile Türkçenin son zamanlarda karşılaştığı meselelere dikkat çekmek istediklerini belirtti. Türkçenin doğru kullanımı özendirmek ve yanlış kullanımının önün geçmek için pek çok yeni uygulama başlatacaklarını ifade eden Bakan IŞIK, "Kurumlarımızla gençlerimiz arasındaki mesafeyi kaldıracağız. Türk Dil Kurumunu sosyal medyada daha aktif hâle getireceğiz.” dedi.

 MSK

   Kurum Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN: "Konunun dil sayfası biraz gözden kaçmış gibi görünmektedir."
   Programda konuşma yapan Kurum Başkanımız Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, aile ve okuldan sonraki öğrenme vasıtası olarak radyo, televizyon ve genel ağın dikkate alınması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. KAÇALİN, "Bu vasıtaların müspet taraflarıyla birlikte menfi taraflarının her yaştan izleyici üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri incelenmiş; tartışılmış; önlenmesine yönelik tedbirler alınmıştır ancak konunun dil sayfası biraz gözden kaçmış gibi görünmektedir." dedi.
  "Sunucularımız; öğretmenler, bilim adamları, sanatçılar kadar Türkçenin geleceğine dair mesuliyet altındadırlar."
   Mesleğini çok sayıda insanın önünde icra edenlerin malzemeleri olan dil konusunda yeterli bilgiye sahip olması gerektiğini belirten Prof. Dr. KAÇALİN, "Sunucularımız; öğretmenler, bilim adamları, sanatçılar kadar Türkçenin geleceğine dair sorumluluk altındadırlar." dedi.
   2017 yılının Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde Türk Dili Yılı ilan edildiğini ve bu kapsamda farklı kuruluşlarla iş birliği tesis ettiklerini belirten Prof. Dr. KAÇALİN, “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığı altında dilimizin bugünü ve geleceğiyle ilgili yeni çalışmalar yapacaklarını söyledi.