Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması Ödül Töreni

 

15.01.2018

2017 yılı, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunun öncülüğünde “Türk Dili Yılı” ilan edilmiş, bu kapsamda birçok kurum ve kuruluşla iş birliği kurularak etkinlikler düzenlenmişti.

Bu etkinliklerin en kapsamlılarından biri, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen “Dilimiz Kimliğimizdir” konulu öğretmenler ve ortaöğretim öğrencileri arası Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması olmuştur.

Yarışmaya 81 ilden öğretmen ve öğrenciler katılmış, İl Millî Eğitim Müdürlüklerince il çapında yapılan ilk değerlendirmelerde iki türde (makale ve deneme) ilk üçe giren eserler (toplam altı eser) belirlenmiştir. İl çapında iki farklı dalda dereceye giren üçer eser, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu mensuplarından oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirilmiş ve her iki türde Türkiye çapında dereceye giren ilk üçer eser seçilmiştir. Ayrıca iki türde üçer eser de Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer görülmüş, Türkiye çapında dereceye giren ve Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer görülen toplam on iki eser ve sahipleri 9 Kasım 2017 tarihinde Türk Dil Kurumunun ağ sayfasından ilan edilmiştir.

Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması’nda Türkiye çapında dereceye girenlere ödüllerinin verileceği tören, 17 Ocak 2018 Çarşamba günü Türk Dil Kurumu Toplantı Salonu’nda yapılacaktır.

Saat 10.00'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak törende Türk Dil Kurumu ve Millî Eğitim Bakanlığının hazırladıkları kısa tanıtma filmlerinin gösteriminden sonra Ayça Bilge YEMİŞ Türkiye birincisi seçilen denemesini okuyacak, makale dalında Türkiye birincisi olan Ömer ESKİ ise teşekkür konuşması yapacaktır. Açış konuşmalarını ise sırasıyla Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Millî Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ ve Başbakan Yardımcısı Fikri IŞIK yapacaklardır.

Açış konuşmalarından sonra seçici kurul üyelerine teşekkür belgeleri verilecek, Türkiye çapında dereceye giren ve Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer görülen öğrenci ve öğretmenlere kazandıkları para ödüllerinin (sembolik çek ile) ve katılma/teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle tören sona erecektir.

Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması Ödül Töreni

Tarih: 17 Ocak 2018, 10.00

Yer: Türk Dil Kurumu Toplantı Salonu

Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Atatürk Bulvarı, 217 TR-06680 Çankaya, Ankara