Sesli Türkçe Sözlük

 

 

Sözlük'te   söz


.:: Türk Dil Kurumu - Sesli Türkçe Sözlük ::.

   Sesli Türkçe Sözlük, ilk baskısı 1945 yılında yayımlanan ve her baskısında geliştirilen, zenginleştirilen Türkçe Sözlük’e dayalı olarak 2002 yılında sanal ortamda kullanıma sunulan Güncel Türkçe  Sözlük’ün yeni bir sürümüdür. Sözlük, Yazım Kılavuzu ile ortak arayüze sahiptir. Yazım kuralları için tıklayınız.

   Sözlüğün bu sürümünde aramak istediğiniz sözü kutucuğa yazarak aradığınız sözle ilgili bilgilere erişebileceğiniz gibi herhangi bir eki, ses öbeğini yazarak da sorgulama yapabilirsiniz. Bu durumda yazılım, aradığınız ek veya ses öbeğinin bulunduğu bütün sözleri sıralayacaktır. Yazılışını bilmediğiniz sözlerin ise ilk birkaç harfini yazmanız yeterlidir.

   Sesli Türkçe Sözlük’te madde başı her söz seslendirilmiştir. Sesleri dinleyebilmeniz için bilgisayarınızda gerekli yazılım ve donanım bulunmalıdır.

   Katkı ve eleştirilerinizi katki@tdk.gov.tr adresine bildirebilirsiniz.

   Göstereceğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Türk Dil Kurumu


SESLİ TÜRKÇE SÖZLÜK

Veri tabanı Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN, Prof. Dr. Recep TOPARLI, Prof. Dr. Nevzat GÖZAYDIN, Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR, Prof. Dr. Mustafa ARGUNŞAH, Prof. Dr. Nurettin DEMİR, Prof. Dr. Melek ÖZYETGİN, Uzm. Belgin AKSU, Uzm. Beyza GÜLTEKİN, Uzm. Âdem TERZİ, Uzm. Burçak OKKALI, Safa TEKELİ, Ömer KAYA ve Şener METE’den oluşan
Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu Çalışma Grubu tarafından geliştirilmiş,
Madde başı sözleri Göksel DURNA ve Rahmi AYGÜN tarafından seslendirilmiş,
Yazılımı ise Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN, Prof. Dr. Recep TOPARLI, Dr. Yücel DAĞLI ve Ş. Bilâl ÇAVUŞOĞLU tarafından hazırlanmıştır.

©TDK 2008